Befejeződtek az INOTAL Zrt. apci hulladéklerakó telephelyén a XI. salakpor lerakó medence létesítményeinek kivitelezési munkálatai
Az INOTAL Alumíniumfeldolgozó Zrt., az apci telephelyére beszállított alumínium kohósalak hulladékot előkezeli, feldolgozza, majd az előkezelésből visszamaradt salakhulladékot az erre a célra kialakított lerakási medencékben ártalmatlanítja.
A kohósalak hulladék tárolására az európai uniós előírások figyelembevételével szigorú műszaki feltételekkel rendelkező hulladéktárolók kialakítása szükségeltetik, elszigetelve a környezetre káros anyagokat a külvilágtól. Apc külterületén található az alumínium gyártás melléktermékére, az ún. kohósalak későbbi rekultiválására szánt hulladéktároló lerakó-együttese.
Cégünk, a RO-LY BAU Kft. – ugyan főprofilján kívülinek tartva a munkát – nagy lelkesedéssel vágott bele a projektbe, remélve, hogy a munka befejeztével még nagyobb szaktudásra és a referenciáink bővítésére tehetünk majd szert. Jelen beruházás a XI. medence 1. ütemének munkálatait tartalmazta, mely során kialakításra kerültek a későbbiekben megépítendő XII. és XIII. medencék föld-, vízelvezetési- és útépítési munkálatai is.
Átemelő akna építése
Első körben a területre tervezett XI., XII. és XIII. számú medencék közös csapadék- és csurgalékvíz összegyűjtésére és átemelésére szolgáló 16 m magas monolit, kétkamrás, a külső oldalain 40 cm, elválasztó falán 30 cm vastagsággal és 40 cm fenéklemezzel, 4 ütemben készítettük el, melyet előregyártott monolit vasbeton lemez zár le, négy 1,0×1,0 m-es bebúvó nyílással. Az aknába csatlakozó és abból kilépő csövekhez, az aknafalba betonozva elhelyeztük a rozsdamentes, acél galléros védőcső szerelvényeket. Az átemelő aknába korrózióálló acélszerkezetű kezelőpódiumok készültek három szinten acél élrács járófelülettel, típus hátvédős hágcsó létrával.
Monitoring rendszer telepítése
Alvállalkozónk, a KBFI-Triász Kft. segítségével került kivitelezésre a medence aljzat-szigetelésének felső HDPE lemeze és az alsó szivárgórendszer HDPE lemeze alatti, a szigetelő fóliák esetleges meghibásodásának jelzésére szolgáló érzékelő rendszer. A szigetelő lemezen található hiba helyének kimutatása a fólián átfolyó áram hatására keletkező potenciális tér kimérésén alapszik, a méréseket a lerakó felületén és az oldalfalakon átlagosan 5,0 x 5,0 méteres hálóban elhelyezett érzékelők teszik lehetővé. A rendszerhálózat telepítése során több mint 30 km villamos kábel és 1500 db jeladó került lefektetésre.
Aljzat- és rézsűszigetelési munkálatok
A megépült medence az uniós rendeletekben foglaltak szerint kettős szigeteléssel épült meg. Ebben alvállalkozónk, a Geofólia Kft. szakmai tapasztalatára és több éves rutinjára számíthattunk. A kivitelezés során több mint 40.000 m2 HDPE fólialemez és 60.000 m2 geotextília került hegesztésre és telepítésre.
Csapadék és csurgalékvíz elvezetése
A több mint 2 hektáros terület csapadék- és csurgalékvíz a medencében szivárgó dréncső hálózaton a medencetérből kilépve pedig zárt KPE csőhálózaton keresztül kerül összegyűjtésre az átemelő aknába. Innen két darab nagyteljesítményű átemelő szivattyú juttatja el a víztömeget az erre a célra szánt párologtató medencébe. A létfontosságú csőhálózatokat alvállalkozónk, – akivel már több közös magasépítészeti projektben is együtt dolgozhattunk – a Thermo Horizont Kft. segítségével telepítettük. A munka során több, mint 3 km csőszakasz került hegesztésre és fektetésre.
Útépítés
A tervezett medencék gépkocsival, szállítójárművel történő megközelítéséhez a meglévő IX.-X. jelű medence bejáratához vezető útról leágazó, süllyesztett szegéllyel, 0,5 m széles erősített zúzottkő padkával határolt 3,5 m széles aszfalt burkolatú út került megépítésre, melyben a Stratton Builder Oakmont Kft. volt segítségünkre.
A nagytömegű földmunkát és a szivárgó rétegek behordását, kialakítását a Szuha Kft. végezte el a projekt során. Emellett nagyon sok logisztikai és szakmai segítséget kaptunk tőlük ez idő alatt.